Henryk „Harry” Charucki

Moje korzenie

Pochodzę z małej miejscowości na Podlasiu – Paproci Wielkiej, wioski, która zapisała się na kartach historii, przez ślub Józefa Piłsudskiego. Mój ojciec był żołnierzem AKA, służył w Partyzantce, a ja byłem jednym z dziewięciorga jego dzieci. Moim marzeniem od małego było zostać kolarzem. Moja pasja nie była odbierana w rodzinnych stronach poważnie. Traktowano mnie z przymrużeniem oka, ale ja nie odpuściłem jednak. W roku 1974r. przeprowadziłem się do Wrocławia, na drugi koniec Polski, ponieważ to tutaj był najsławniejszy kub kolarski Dolmel Wrocław i tu zacząłem realizować swoje marzenia.

                                                           

Kariera Kolarska

Karierę kolarską dzielę na dwa piękne okresy. Polski – gdzie ścigałem się w barwach Klubu Dolmel Wrocław, Floty Gdynia – tam byłem w czasie wojska oraz oczywiście w barwach Reprezentacji Polski. To w klubie Dolmel, osiągnąłem największe sukcesy. W 1978r. roku zwyciężyłem Tour de Mexico czyli wyścig Dwóch Kaliforni. Również w 1978r. byłem liderem i faworytem do zwycięstwa w Tour de Pologne, niestety bardzo poważny wypadek podczas wyścigu odebrał mi szansę na zwycięstwo. W roku 1979 zostałem zwycięzcą Tour de Pologne oraz zdobyłem tytuł Górskiego Mistrza Polski. Byłem srebrnym i brązowym medalistą Mistrzostw Polski w jeździe drużynowej na czas. Startowałem w największych wyścigach na świecie między innymi w Mistrzostwach Świata, Tour de l’Avenir, Giro d’ Italia, w wyścigu Dookoła Austrii, Dookoła Szwajcarii, Dauphine Libere i wielu innych. Francuski – w latach 1982-1992 ścigałem się zawodowo w grupach kolarskich we Francji, wygrywając tam ponad 100 wyścigów. Miałem szansę rywalizować z najlepszymi zawodnikami światowego peletonu. Wśród ponad 200 zwycięstw najważniejsze to:

 • – Tour de la Creuse
 • – Czterokrotnie Poly Senonaise
 • – Deux Jours de Liberte Dimanche – general
 • – I etap Deux Jours de Liberte Dimanche
 • – II etap Deux Jours de Liberte Dimanche
 • – III etap Deux Jours de Liberte Dimanche
 • – 3 Jours de Vauzelles – general
 • – I etap 3 Jours de Vauzelles
 • – II etap 3 Jours de Vauzelles
 • – Trophees de la Manche
 • – Boucles de la C.S.G.V Sezanne-Eperny
 • – 11-te Prix Souvenir Misac a Channes
 • – Dwukrotnie Prix Chateauneuf Val de Bargis
 • – Grand Prix de Villeneuve sur Yonne
 • – Tour du Canton de Courpiere
 • – Prix de Blangy sur Bresle
 • – Prix Saint Leger des Vignes
 • – Classiq des Ecureuils a Montceau
 • – Souvenir Barat le Puy de Dome
 • – Tour de la Cote Roannaise – general

                

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Doświadczenie, wiedza i nawiązane kontakty były kapitałem początkowym dla działalności gospodarczej, którą rozpocząłem w Polsce w roku 1992, zaraz po zakończeniu kariery kolarskiej. Kolarstwo dało mi mocne atuty do prowadzenia działalności w branży, którą znałem od podszewki. To czego doświadczyłem w kolarstwie przełożyłem na biznes. Od razu zacząłem więc od współpracy z największymi firmami liczącymi się na świecie w produkcji komponentów rowerowych. Zaufały mi dwie najpotężniejsze marki w branży, najpierw Michelin, a następnie Mavic. Nawiązane kontakty i moje doświadczenie w kolarstwie otworzyły mi drzwi na dystrybucję tych produktów w Polsce. W następnych latach dodawałem do swojej oferty kolejne marki między innymi Sram, Rock Shox, Avid, Truvativ, Mach1 i inne. Zaopatrywałem sklepy rowerowe w całej Polsce oraz otworzyłem nieduży sklep detaliczny w wynajmowanym lokalu. Oferta marek jakich byłem dystrybutorem powiększała się. Rozwijałem również profesjonalny serwis. Wraz z rozwojem firmy, przeniosłem się do większego lokalu. Fabryki, z którymi współpracowałem z roku na rok wprowadzały coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Daleko idące unowocześnienia sprzętu przyniosły ze sobą konieczność wprowadzenia specjalistycznych szkoleń technicznych dla moich klientów – sklepów i serwisów rowerowych. Jako jeden z pierwszych zacząłem organizować dla kontrahentów szkolenia techniczne i prezentacje produktów. Wiedzę, którą nabywałem na bieżąco w fabrykach, przekazywałem współpracującym ze mną kontrahentom, tak aby oni mogli następnie profesjonalne obsłużyć i doradzić swoim klientom w sklepach rowerowych. W dalszym ciągu razem ze swoimi pracownikami prowadzimy systematyczne szkolenia techniczne, produktowe i sprzedażowe dla naszych kontrahentów. Dzięki solidnej pracy mogłem od roku 2007 prowadzić swoją działalność już we własnej nieruchomości. Zbudowałem piękny obiekt w centrum Wrocławia. Uruchomiłem dla klientów detalicznych profesjonalny sklep rowerowy z kompleksowym wyposażeniem dla każdego rowerzysty oraz otwartym serwisem, gdzie klienci mogą na bieżąco obserwować pracę mechaników rowerowych. Klienci mogą tu zaopatrzyć się w najbardziej znane w branży marki rowerów, części, akcesoriów i ubiorów oraz skorzystać z usług serwisowych.

AMBASADOR JAZDY NA ROWERZE

Nigdy nie zerwałem więzi z kolarstwem i jazdą na rowerze. To we mnie tkwi do tej pory. Prowadząc działalność gospodarczą stałem się jednocześnie aktywnym ambasadorem i propagatorem jazdy na rowerze, a przy tym zdrowego trybu życia. Jestem czynnym uczestnikiem takich przedsięwzięć rowerowych, jak Bike Maraton, Tour de Pologne, a co roku startuję także w TdP Amatorów. Od 16 lat jeździmy na Pielgrzymki rowerowe do Częstochowy. Biorę udział i wspieram wyścigi kolarskie dla amatorów i zawodowców. Organizuję wyścig klasy UCI- Korona Kocich Gór. Należę do Stowarzyszenia Rowerowego, gdzie konsultuję z innymi uczestnikami najważniejsze sprawy dla branży rowerowej w Polsce. Jestem Członkiem Stowarzyszenia Kolarzy Dolnośląskich, w którym działam z innymi pasjonatami tego sportu na Dolnym Śląsku. Zwołuję znajomych, przyjaciół, klientów – którzy z czasem stają się przyjaciółmi, do treningów rowerowych. Jazda na rowerze wspaniale rozwija kontakty towarzyskie, zacieśnia przyjaźnie, uczy pokory i wspólnoty, jest okazją do wspaniałego spędzenia czasu wspólnie. Organizujemy z kolegami i jeździmy na wiosenne obozy treningowe do Hiszpanii, które dają nam zarówno porządny trening jak i dobrą zabawę w wyśmienitym gronie byłych kolarzy i amatorów, którzy pokochali jazdę na rowerze i są świetnymi kompanami na szosie. Współpracuję z Polskim Związkiem Kolarskim. Konsultuję również zawodników kolarstwa. Zwracają się do mnie po porady i plany treningowe. Jestem dumny, że mi ufają i polegają na moim doświadczeniu. Z pasją komentuję wyścigi kolarskie w TVP i radio. Zostałem powołany do Rady Rowerowej Wrocławia, gdzie mogę swoją wiedzą wspierać zarząd mojego miasta.

                                      

SPONSOR

Będąc ambasadorem tego pięknego sportu jestem również sponsorem wielu imprez rowerowych, niezmiennie od wielu lat wspieram Bike Maraton, – Tour de Pologne, Mistrzostwa Polski oraz inne wyścigi, maratony, eventy kolarskie i rowerowe dla amatorów. Jestem też sponsorem klubów kolarskich i zawodników.

                                                       

COLNAGO W POLSCE

Oprócz tego, że prowadzę działalność gospodarczą i intensywnie działam w branży rowerowej, dążę też do tego żeby spełniać swoje marzenia. Rowery Colnago – legendarna marka rowerów z czasów kolarstwa, ręczna włoska robota. Razem z Czesławem Langiem kierując się sentymentem, wróciliśmy do korzeni, do naszej historii i reaktywowaliśmy w Polsce kultową markę Colnago. W 2016roku otworzyliśmy spółkę i sprowadzamy do Polski te piękne rowery, rowery z naszej historii. Mieliśmy nawet malutki wkład w Światowe Dni Młodzieży, gdzie przekazaliśmy dla Papieża Franciszka rower wyścigowy specjalnie zrobiony przez Colnago. Tak jak kiedyś papież Jan Paweł II dostał rower od Ernesto Colnago, tak my teraz kontynuowaliśmy ten gest.

JA I ROWER

Jestem szczęśliwy, ponieważ to co robię, robię z mojej pasji, lubię to. Rower to moje życie od ponad 40 lat. Jestem nieszczęśliwy kiedy czas nie pozwoli mi na trening. Kiedy jadę, przychodzą mi do głowy rozwiązania różnych problemów. Odchodzi zmęczenie psychiczne gdy czynnie spędzam czas w doborowym towarzystwie. Każdemu doradzam jazdę na rowerze jako panaceum na wszelkie problemy, czy zmartwienia, a przede wszystkim dla zdrowia.